Naložba v zlato

Zlato je zanimiva kovina, saj je ena najbolj redkih in cenjenih. Skozi celotno zgodovino civilizacij je bila naložba v zlato nekaj, kar so si privoščili člani višjega sloja družbe, zlato je veljalo za simbol bogastva, moči, celo sonca in sončne energije. Zlato se v naravi najde v žilah kremena in v drugih kamninah. Lahko je v čisti obliki, pogosto pa je mešano z nekaterimi drugimi kovinami. Zlato je vsestransko uporabna kovina, ki pa zaradi svoje visoke cene ni pogosta v industriji, ampak bolj v izdelavi nakita, kot zlate palice, ploščice in kovanci, taka oblika je navadno naložba v zlato. Pri nakupu takega izdelka del cene pedstavlja tudi oblikovanje v končno obliko, ki zahteva estetski čut in natančnost. Sicer pa se zlato uporablja tudi v elektroniki, zdravstvu, aeronavtiki, in v steklarstvu. Zlato je uporabno tudi v nekaterih delih v industriji, saj dobro prevaja toplotno in elektično energijo. Naložba v zlato je dobra naložba, saj je v primerjavi z drugimi oblikami naložbe premoženja bolj varna. Pri zlatu se nam namreč ni treba bati inflacije, drastičnih padcev cene, ne plačujemo davka na premoženje, niti davka na dodano vrednost. Naložba v zlato tako ostaja priljubljena in varna možnost. Pri raziskovanju zgodovine naletimo na zanimiv pojav v Ameriki pri koncu 19. stoletja, ko so prvič odkrili in izkopali zlato na tej celini. Nastala je prava obsedenost ljudi z zlatom, od tu tudi izraz zlata mrzlica. Kako čist je zlato se meri v tisočinkah ali v karatih, in sicer ima čisto zlato 999,9 tisočink, kar je enako 24 karatov. Naložba v zlato pa se na mednarodnem tržišču meri v posebni merski enoti, to je trojska unča. Trojska unča je enaka 31,10348079 g. Ta merska enota je dobila ime po mestu, kjer so v srednjem veku trgovali z zlatom, to je Troyes v Franciji.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.