Cink – naše telo ga žal ne more shraniti 

Cink je element, ki ga naše telo v večji količini ne more shraniti. Zaradi tega so njegove zaloge v telesu zelo majhne in ga hitro lahko začne primanjkovati, če nenehno ne skrbimo za to, da bi ga imeli v telesu dovolj. To lahko storimo s pomočjo raznolike in uravnotežene prehrane ali s pomočjo prehranskih dodatkov, pri čemer pa je treba vedeti, da njegova biorazpoloželjivost ni najbolj visoka, še posebej pa to velja za rastlinske vire. 

Za odraslo osebo zadostuje od 8 do 15 mg 

Cink je mineral, ki ga potrebuje vsak izmed nas. Odrasla ženska naj bi tako potrebovala nekje od 8 do 11 mg tega minerala, odrasel moški pa od 10 do 15 mg. Moški ga torej potrebujejo nekoliko več, vendar pa s prehrano načeloma to ni težko zagotoviti, sploh če je ta raznolika in uravnotežena. Če v enem dnevu pojeste jajce s kakšnim kosom kruha, pest indijskih oreščkov za malico ter svinjski zrezek za kosilo, si morate za večerjo privoščiti še skodelico ovsenih kosmičev, pa boste poskrbeli za zadosten dnevni vnos. Veliko tega minerala sicer vsebujejo naslednja živila (podatek o tem, koliko mg ga vsebujejo, se nanaša na 100 g živila): 

  • ostrige (22 mg), 
  • sezam (8 mg), 
  • indijski oreščki (6 mg), 
  • soja in fižol (4–5 mg), 
  • goveje meso (4 mg) 
  • leča (3 mg), 
  • arašidi (3 mg), 
  • jajce (3 mg), 
  • pšenica (3 mg) 
  • ovseni kosmiči, 
  • svinjsko in piščančje meso (2 mg), 
  • mandlji (2 mg). 

Cink – problem slabe absorpcije v telo 

cink

Cink se tako nahaja v številnih živilih, s pomočjo katerih ga lahko vnesete v telo. Problem pa je, da je njegova biorazpoložljivost precej nizka. Četudi pojeste živilo, ki vsebuje ta mineral, bo telo absorbiralo zgolj 33 % tega minerala v njem. To je še posebej značilno za določeno skupino živil, ki vsebujejo fitinsko kislino. Slednjo najdemo predvsem v žitih in stročnicah, zato iz njih telo cink težje absorbira. Zaradi tega je omenjena živila pred uporabo smiselno namakati ali jih uživati v fermentirani obliki.  

Hkrati pa lahko zaradi tega omenjenega vitamina primanjkuje predvsem vegetarijancem in veganom. Zanje je priporočljiv ustrezen prehranski dodatek, vsi ostali pa načeloma za dovolj velik vnos poskrbijo s pestro prehrano. Če prehrana ne zadostuje za zadosten vnos, pa je smiselno začeti jemati prehranski dodatek, sploh pa to velja v primeru, če se pojavijo težave, ki kažejo na pomanjkanje tega minerala v telesu.